Aktualności


Warsztaty "Mam i JA talent plastyczny"

W dniu 19 września w Pracowni Plastycznej Czerwone Jabłuszko odbyły się warsztaty plastyczne współfinansowane z Urzędu Miasta w ramach dotacji: Mam i JA talent plastyczny. Dziękujemy kolejny raz za organizacje Pracowni oraz uczestnikom.


DEBATA NA TEMAT BEZPIECZEŃSTWA I OCHRONY DANYCH OSOBOWYCH

DEBATA NA TEMAT BEZPIECZEŃSTWA I OCHRONY DANYCH OSOBOWYCH W dniu 29 kwietnia 2019r. w Jaworznie odbyła się finałowa debata na temat cyberbezpieczeństwa oraz ochrony danych osobowych pn. „Moje dane są bezpieczne w naszej szkole w dobie Internetu Wszechrzeczy (IoE)” która była zorganizowana przez Młodzieżową Radę Miasta Jaworzna pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Jaworzna, Instytutu Wymiaru Sprawiedliwości i Stowarzyszenia Pracownia Liderów Prawa. Prezes naszej fundacji Magdalena Celeban uczestniczyła w debacie jako jury debaty. Główny cel debaty to propagowanie bezpiecznego zachowania w Internecie, podnoszenie świadomości uczniów na temat zagrożeń jak i korzyści związanych z korzystaniem z Internetu oraz wzrost wiedzy w zakresie ochrony danych osobowych. W finale spotkały się drużyny z Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 im. Królowej Jadwigi w Jaworznie(propozycja) i Elektrownia Zespół Szkół (opozycja). Eksperci i Jurorzy w osobach: Gość specjalny - Piotr Drobek - dyrektor Zespołu Strategii i Analiz w Urzędzie Ochrony Danych Osobowych Pan Tomasz Bochenek – naczelnik Wydziału Informatyki Urzędu Miejskiego w Jaworznie Pan Mateusz Jakubik – Inspektor Ochrony Danych w Urzędzie Miejskim w Jaworznie Pan Maciej Zaremba - Inspektor Ochrony Danych w PKM Sp. z o. o. w Jaworznie Pan Tomasz Izydorczyk – redaktor naczelny tizydorczyk.pl Pani Barbara Chuderska – doradca metodyczny z zakresu języka polskiego Jurorzy oceniali uczestników zgodnie z zasadą, że „o sile drużyny stanowi suma umiejętności jej członków”. Oznacza to, że Jurorzy ważyli i oceniali siłę wystąpień poszczególnych mówców, dodając do nich ocenę drużynową, na którą wpływ miały wszystkie wystąpienia członków drużyny. Indywidualnie ocenianych było wiele aspektów związanych z techniką wystąpień, ich poziomem retorycznym i siłą przekonywania wygłaszanych przemówień: tj. struktura wystąpienia, komunikacja werbalna, komunikacja niewerbalna, pytania i rola. Ocena grupowa obejmowała cztery obszary: spójność drużyny, definiowanie linii sporu, linia argumentacyjna drużyny, kontrargumentacja. Tym razem zwyciężyła drużyna propozycji w składzie: Rafał Lis, Angelika Jesa i Paulina Kopeć. Obu zespołom składamy serdeczne gratulacje i wyrażamy nadzieję, że będą propagować wśród młodzieży bezpieczne zachowania w Internecie oraz podnosić świadomość na temat zagrożeń w cyberprzestrzeni.


Inicjatywa lokalna "Chroń swoją prywatność"

W dniu 21.11.2018 odbyła się konferencja Chroń swoją prywatność pod patronatem Prezydenta Miasta Częstochowy Krzysztofa Matyjaszczyka w ramach incjatywy lokalnej.Realizatorem inicjatywy była Fundacja Niech Się...Dzieje. Współorganizatorzy: I L.O. im. J. Słowackiego, Zespół Szkół Samochodowo-Budowlanych, JOWES, Caritas Archidiecezji Częstochowskiej. Bardzo dziękujemy uczniom i opiekunom za tak liczny udział. Szczególnie chcieliśmy podziękować naszym gościom pani Basi Michalskiej z Łodzi oraz Karolinie Szczepaniak z Warszawy. Bardzo miło było nam gościć telewizję NTL oraz TV Orion, które zawsze nas wspierają :) Zapraszamy do udziału w kolejnych działaniach organizowanych przez Fundacje.


Inicjatywa lokalna "Chroń swoją prywatność"

KONFERENCJA 21.11.2018 SALA SESYJNA URZĘDU MIASTA

9:00 12:00 KONFERENCJA DLA UCZNIÓW CZĘSTOCHOWSKICH PLACÓWEK OŚWIATOWYCH

12:00 15:00 KONFERENCJA DLA MIESZKAŃCÓW CZĘSTOCHOWY (RODO, PRAWA AUTORSKIE, BEZPIECZEŃSTWO W SIECI)

WARSZTATY DLA MIESZKAŃCÓW

09.11.2018 PROWADZĄCY: MACIEJ WIŁUN

GODZINA 9:00

1.BEZPIECZEŃSTWO W SIECI 2.OTWARTE ZASOBY EDUKACYJNE

MIEJSCE: DOM MIŁOSIERDZIA IM. JANA PAWŁA II CARITAS ARCHIDIECEZJI CZĘSTOCHOWSKIEJ UL. RAPACKIEGO 3/5 42-207CZĘSTOCHOWA

WARSZTATY DLA MIESZKAŃCÓW 16.11.2018

PROWADZĄCY: MAGDALENA CELEBAN

GODZINA 13:00

OCHRONA DANYCH OSOBOWYCH

MIEJSCE: CARITAS ARCHIDIECEZJI CZĘSTOCHOWSKIEJ UL. STASZICA 5 42-200 CZĘSTOCHOWA (wymagane wcześniejsze zgłoszenie fundacja@niechsiedzieje.org.pl) liczba miejsc ograniczona na warsztaty z ochrony danych osobowych,

PARTNERZY:

CARITAS ARCHIDIECEZJI CZĘSTOCHOWSKIEJ JURAJSKI OŚRODEK WSPARCIA EKONOMII SPOŁECZNEJ I L.O. IM. J.SŁOWACKIEGO ZESPÓŁ SZKÓŁ SAMOCHODOWO-BUDOWLANYCH


KONKURS "SERFUJ I SZANUJ INNYCH W SIECI - LEPSZY INTERNET ZACZYNA SIĘ OD CIEBIE"

W dniu 6 lutego Prezes Fundacji Magdalena Celeban, reprezentująca Fundację brała udział w komisji konkursowej Ogólnopolskiego Konkursu SERFUJ I SZANUJ INNYCH W SIECI - LEPSZY INTERNET ZACZYNA SIĘ OD CIEBIE pod honorowym patronatem Ślaskiego Kuratora Oświaty i Prezydenta Miasta Częstochowy.Na konkurs zgłoszono blisko 100 prac z całej Polski.W dniu 16 lutego 2018r. odbyło się wręczenie nagród.

W dniach 10-17 pażdziernika 2017r. odbyły się warsztaty z kodowania

Wydarzenie mjało na celu wprowadzenie młodych ludzi w świat Bootstrapa.Omówiono zestaw przydatnych narzędzi ułatwiających tworzenie interfejsu graficznego strony internetowej bazującego na gotowych rozwiązaniach HTML oraz aplikacji internetowych. Podczas wydarzenia zostanie poświęcony czas na omówienie układu serwisu www: siatki, kontener.Wprowadzenie pojęcia responsywności strony internetowej-łatwość wyświetlania strony na urządzeniach mobilnych typu smartfon czy tablet. Wprowadzenie zawartości na stronę:np. media,obrazy, tabele.Nauka stylizacji takich elementów jak teksty, formularze, przyciski, wykresy, nawigacje i innych komponentów wyświetlanych na stronie. Przygotowanie i wprowadzenie na stronę elementów dynamicznych-slajder.

Inicjatywa lokalna "Chroń swoją prywatność"

Już 21 listopada 2018 roku odbędzie się cykl spotkań dotyczących ochrony danych i prywatności. Poruszane zagadnienia to bezpieczeństwo w sieci, bezpieczeństwo naszych danych osobowych. Jakie są zgrożenia dotyczące i jaki skutek może spowodować dezynwoltura w podejściu do ochrony danych osobowych.

Ojciec Leon Knabit

W dniu 12.09.2016 na zaproszenie Fundacji „Niech Się...Dzieje” mieliśmy przyjemność gościć w Częstochowie kolejny raz Ojca Leona Knabita. Spotkanie zostało zorganizowane przy współpracy z OPK Gaude Mater, któremu jesteśmy wdzięczni za cudowną gościnę.Spotkanie z Ojcem zostało zorganizowane w ramach planowanych wizyt w Częstochowie znanych ludzi – autorytetów XXI wieku. Ojciec Leon to benedyktyn, który w latach 2001-2002 był przeorem opactwa w Tyńcu.Ten wyjątkowy człowiek znany jest jako publicysta i autor książek, blogu, który został nagrodzony statuetką Blog Roku 2011 w kategorii „Profesjonalne”. Ponadto w 2009r. ojciec Leon został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Bez wątpienia jest to człowiek wielkiego formatu, który swoim uśmiechem i ciepłem dzieli się z każdą napotkaną osobą, czego mogli doświadczyć uczestnicy spotkania,które było prowadzone przez panią prezes Fundacji Magdalenę Celeban. Ojciec Leon chętnie dzielił się podczas rozmowy swoimi spostrzeżeniami na temat ówczesnego świata, młodzieży, szacunku do osób starszych. Podczas spotkania nie zabrakło również trudniejszych tematów jak śmierć, żałoba....

Inauguracja Fundacji

W dniu 28 listopada 2015 roku w Klubie Jazzowym Paradoks w Częstochowie miała miejsce Inauguracja działalności Fundacji Niech Się...Dzieje.Goście zostali przywitani przez zarząd symboliczną lampką szampana. Podczas spotkania pierwsi młodzi i zdolni częstochowianie mieli możliwość zaprezentowania swoich talentów.Uroczystość ta zaowocowała propozycjami współpracy i deklaracjami wsparcia naszej działalności przez życzliwych nam Przyjaciół.Dziękujemy wszystkim za uczestnictwo w spotkaniu i zadeklarowaną pomoc w realizacji celów statutowych Fundacji.

Cele Fundacji

Celami Fundacji są:

    • stwarzanie i zapewnianie warunków dla rozwoju talentów we wszystkich dziedzinach życia ze względu na trudną sytuację materialną;
    • inicjowanie i wspieranie nowatorskich rozwiązań w różnorodnych dziedzinach życia społecznego;
    • propagowanie postaw humanistycznych, prospołecznych, patriotycznych;
    • wspieranie przedsięwzięć mających za przedmiot oświatę, edukację i wychowanie oraz kulturę i sztukę; 
    • wspieranie działalności na rzecz rozwoju osób utalentowanych w dziedzinie sportu znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej.